large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Propozycje zmian dla kandydatów na przyszłe wybory prezydenckie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 09 listopada 2012 23:26

 

Propozycje zmian dla kandydatów na przyszłe wybory prezydenckieParlamentarzyści Muhiddin Kabiri i Saidumar Husaini, którzy reprezentują Islamską Partię Odrodzenia (IRP), opracowali poprawki do ustawy konstytucyjnej "O wyborze Prezydenta Republiki Tadżykistanu". Muhiddin Kabiri, który jest także liderem Islamskiej Partii Odrodzenia, powiedział, że proponują oni, aby zapewnić równą reprezentację partii politycznych w komisjach wyborczych na wszystkich szczeblach.


"Proponujemy również, aby kandydat na prezydenta miał poparcie dwóch procent obywateli Republiki Tadżykistanu, którzy mają prawo udziału w wyborach powszechnych ", powiedział Kabiri.

Zgodnie z obecnym prawem, kandydat na stanowisko prezydenta musi mieć poparcie minimum 5 procent obywateli Republiki Tadżykistanu, którzy mają prawo udziału w wyborach powszechnych

 


"Poza tym, kandydaci nominowani przez partie polityczne, które osiągają w wyborach do parlamentu pięć i więcej procent głosów, powinni zostać zwolnieni ze zbierania podpisów," mówi lider IRP

.
Kabiri powiedział, że proponowane zmiany mają na celu zapewnienie przejrzystości wyborów prezydenckich w Tadżykistanie które odbędą się w listopadzie przyszłego roku i wyraził nadzieję, że parlamentarzyści reprezentujący inne partie polityczne w parlamencie poprą te zmiany.


Przypomnijmy, że aktualny Prezydent Republiki Tadżykistanu jest wybierany w drodze krajowego głosowania na siedmioletnią kadencję. Prezydent Emomali Rachmon wygrał wybory na trzecią kadencję w listopadzie 2006 r. w których oficjalnie ponad 79% ogólnej liczby głosów.

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 14 listopada 2012 11:28