large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Polsko – tadżycka współpraca gospodarcza PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 16 listopada 2012 11:56

Polsko – tadżycka współpraca gospodarczaIII posiedzenie Polsko – Tadżyckiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, seminarium biznesowe oraz podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tadżykistanu o współpracy w dziedzinie turystyki to główne punkty wizyty delegacji z Duszanbe w Ministerstwie Gospodarki. W spotkaniu, które odbyło się 6 listopada 2012 r., wziął udział wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.- Sektor finansowy, rolniczy i turystyczny to główne dziedziny współpracy pomiędzy Polską a Tadżykistanem – powiedział wiceminister Dycha. Podkreślił, że polskie firmy są współpracą inwestycyjną. - Mamy pierwsze przykłady wspólnych działań m.in. w obszarze produkcji i montażu urządzeń solarnych, a także sprzętu medycznego – dodał.

Rozwojowi wymiany handlowej sprzyjać będzie przyjęcie w najbliższych miesiącach Tadżykistanu do WTO. Ten kraj może być również dobrym partnerem w realizacji wymiany handlowej z państwami sąsiadującymi, w tym z Afganistanem.

Wiceminister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Tadżykistanu Umed Dawłatzod poinformował, że w jego kraju funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne, gdzie polskie i tadżyckie firmy mogą realizować wspólne projekty budowy małych hydroelektrowni, przerobu włókna bawełnianego, produkcji ciągników i maszyn rolniczych, a także wyrobów aluminiowych i chemicznych.

***

W 2011 r. wymiana handlowa pomiędzy Polską a Tadżykistanem osiągnęła wartość 8,8 mln dol., z czego eksport z Polski stanowił 8 mln dol. Wstępne dane za 8 miesięcy 2012 r. wykazują, że wartość wymiany handlowej wyniosła niespełna 7 mln dol., z czego 6,7 mln dol. przypada na eksport z Polski..

Dominującymi pozycjami w polskim eksporcie po 8 miesiącach 2012 r. pozostają produkty przemysłu chemicznego, gotowe artykuły spożywcze oraz drewno i wyroby z drewna.

W 2011 r. eksportowało do Tadżykistanu 61 polskich firm, a importowało 13.

źródło: Ministerstwo Gospodarki, Asia Plus

Poprawiony: wtorek, 20 listopada 2012 12:54