large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kolejni policjanci przed sądem - oskrażeni o stosowanie tortur PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 16 listopada 2012 12:36

Kolejni policjanci przed sądem oskrażeni o stosowanie torturWładze tadżyckie są kontynuują działania zmierzające do rozwiązania problemu stosowania tortur. Prokuratora w Sughd  zakończyła dochodzenie w sprawie dwóch policjantów oskarżonych o torturowanie zatrzymanego a sprawa została już przeniesiona do sądu w Khujand.Muhammadrizo Khalifazoda, szef departamentu ds. nadzorowania i stosowania prawa przez policję i organy kontroli narkotykowej w biurze Prokuratora Generalnego, mówi, że jednym z oskarżonych jest Khusrav Niyozqulov, agent operacyjny policji w Sughd..

W czerwcu tego roku, 20-letni M.Sh. został zatrzymany  przez Niyozqulova i innego policjanta pod zarzutem rozpowszechniania filmów pornograficznych na DVD. Podobno zatrzymany znajdował się cały dzień  na posterunku policji. Zatrzymany został rzekomo pobity w celu wymuszenia zeznań. Wyniki obdukcji medycznej wykazały, że jego nerki uległy poważnemu uszkodzeniu.

Wobec funkcjonariuszy zostało wtedy wszczęte postępowanie karne na podstawie przepisów art 143,1 kk w Tadżykistanie – o stosowaniu tortur.

Sędzia Jourakhon Rachmon, który będzie przewodniczył rozprawie, powstrzymał się od podania jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Przypomnimy, że pierwszy wyrok, który został wydany na policjanta i uznania go  winnym stosowania  tortur została ogłoszony przez sąd w dzielnicy Yovon, we wrześniu br.

W dniu 12 września 2012 roku, inspektor policji Masharaf Alijew został skazany na siedem lat więzienia za torturowanie i złe traktowanie 17-letniego chłopca w dniu 27 kwietnia 2012 roku. Był to pierwszy skazujący wyrok w historii Tadżykistanu, gdzie urzędnik państwowy został skazany za stosowanie tortur.

 

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 20 listopada 2012 12:54