large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kolejni działacze Hizb ut-Tahrir zatrzymani PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 17 listopada 2012 14:00

Kolejni działacze Hizb ut-Tahrir zatrzymaniRosyjskie organy ścigania wniosły oficjalny zarzut o terroryzm przeciwko zatrzymanym w Moskwie dziewięciu domniemanych działaczom zdelegalizowanej ekstremistycznej organizacji religijnej  Hizb ut-Tahrir. Podejrzani są obywatelami Rosji i Tadżykistanu. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti donosi, że pięciu z zatrzymanych zostało zidentyfikowanych jako szefów komórek Hizb ut-Tahrir w Moskwie i innych regionach Rosj.

 Jak podaje rosyjska agencja prasowa, podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Moskwie w dniu 7 listopada.

Podczas przeszukania lokali w których mieszkali podejrzani, funkcjonariusze znaleźli dziesięć granatów, dwie sztuki bronii sześć kaset TNT, jak również poradniki odnośnie  rekrutacji ludzi oraz promowania radykalnego islamu.

Według rosyjskich doniesień mediów, spośród 70 zatrzymanych działaczy Hizb ut-Tahrir wszyscy zostali zatrzymani w Moskwie i w regionie moskiewskim na początku listopada. W dniu 6 listopada oficerowie FSB zatrzymali również 10 domniemanych członków zakazanej grupy w Ufie, stolicy Republiki Baszkirii.

Hizb at-Tahrir (arab.: حزب التحرير Partia Wyzwolenia; mniej poprawna ale często używana pisownia: Hizb ut-Tahrir) – partia islamska o zasięgu międzynarodowym, głosząca w swoim programie odbudowę kalifatu, który by objął cały świat muzułmański. Nawołuje do obalenia rządów prozachodnich w państwach arabskich (Egipt, Arabia Saudyjska) i prorosyjskich w Azji Środkowej, odrzuca jednak działania metodą siłową (mimo to niektórzy członkowie partii nie podzielali poglądu o odrzuceniu przemocy, co stało się powodem delegalizacji działania partii w Jordanii – po zamachu w latach 1969 i 1971 oraz Iraku w 1972).

W Tadżykistanie, Sąd Najwyższy oficjalnie zakazał działania grupy Hizb ut-Tahrir jako organizacji ekstremistycznej w dniu 11 marca 2008 roku. Orzeczenie wydano po wniesku skierowanym do sądu przez prokuratora naczelnego Tadżykistanu

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 21 listopada 2012 09:27