large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyccy emigranci od początku roku przesłai do kraju blisko 3mld USD PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 23 listopada 2012 13:42

Tadżyccy emigranci od początku roku przesłai do kraju blisko 3mld USDTadżyccy emigranci pracujący za granicą nadal pozostają kluczowym elementem w gospodarce Tadżykistanu. Przelewy pieniężne przekazywane przez nich pozwalają na utrzymanie wielu rodzin w Tadżykistanie powyżej granicy ubóstwa. W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku, emigranci przesłali do Tadżykistanu blisko 3 miliardy dolarów.Jak podaje comiesięczny raport za miesiąc listopad 2012 r.,  opublikowany przez Centrum Monitoringu i Wczesnego Ostrzegania w Tadżykistanie, przekazy pieniężne w samym październiku wyniosły  380.400.000 dolarów, co stanowi 112% kwoty przekazanej w tym samym okresie czasu, w roku ubiegłym.

 

Kwoty przelewów są coraz wyższe niż w latach poprzednich, jednak jak informuje raport jest to w pełni uzasadnione, gdyż z roku na rok zwiększa się również liczba osób migrujących z Tadżykistanu do Rosji.


Tadżycka Agencja ds. migracji informuje, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy kraj opuściło 765.005 osób, z czego jedynie  484.915 osób powróciło do Tadżykistanu. Tadżyccy pracownicy sezonowi wyjeżdżają głównie do Rosji, ale także do sąsiednich Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Tymczasem bank centralny Rosji informuje, że ostatnie przekazy pieniężne z Rosji do banków w Tadżykistanie przekroczyły 3 mld USD.

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 28 listopada 2012 10:01