large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rosja obniża cło na swoje produkty naftowe PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 27 listopada 2012 11:50

Rosja obniża cło na swoje produkty naftoweRosyjski rząd obniżył cła eksportowe dla Tadżykistanu na swoje produkty naftowe. Rosyjski Premier, Dmitrij Miedwiediew podpisał 22 listopada odpowiedni dekret w tej sprawie.  Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie rosyjskiego rządu, cło eksportowe na benzynę  zostanie obniżone  z 364,10 USD za tonę do 356,80 USD, dla oleju natomiast wynosi z 267,00 USD za tonę do 261,70 USD.Przypominamy, że Tadżykistan został zwolniony od płacenia cła na rosyjską ropę naftową i gaz w latach 1995-2010. Rosja anulowała tę ulgę dla Tadżykistanu w dniu 1 maja 2010 roku, co spowodowało duże wzrosty cen benzyny w kraju. Nagły skok cen odnotowano w maju 2011, kiedy cło wywozowe dla rosyjskiej benzyny wzrosło o 44 procent w porównaniu z kwietniem 2011.

Kwestia przywrócenia statusu rosyjskich produktów naftowych wolnych od cła została poruszona przez prezydenta Władimira Putina podczas jego ostatniej wizyty w Tadżykistanie, która miała miejsce w zeszłym miesiącu. 5 października Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu i Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej podpisało memorandum w sprawie warunków dostaw rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu. Memorandum przewiduje podpisanie międzyrządowej umowy w tej sprawie.

Strona rosyjska jest podobno skłonna do sprzedania około miliona ton produktów naftowych wolnych od cła rocznie dla Republiki Tadżykistanu. Rosja, wymaga jednak aby Tadżykistan zapobiegło reeksportowi tego surowca do państw trzecich. W przeciwnym razie Rosja unieważni umowę i nałozy kary na Tadżykistan. W przypadku złamania umowy Rosja nie wyklucza również ograniczenia dostaw surowca dla Tadżykistanu

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 30 listopada 2012 17:44