large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Unia Europejska finansowo wesprze rozwój Tadżykistanu. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 30 listopada 2012 17:45

Unia Europejska finansowo wesprze rozwój Tadżykistanu.Wczoraj w Duszanbe została podpisana umowa w której Unia Europejska zobowiązuje się na przekazanie 16 mln euro na wsparcie sektora rolnego oraz reform rolnych w Tadżykistanie. Dokument podpisał Matloubkhon Davlatov, pierwszy wicepremier Tadżykistanu oraz pani Catherine Ashton, przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.


Catherine Ashton powiedziała dziennikarzom, że w trakcie rozmów z prezydentem Emomali Rachmonem i ministrem spraw zagranicznych Hamrokhonem Zarifim omówiony został szeroki zakres zagadnień, w tym w sprawy dotyczące obecnej sytuacji w Afganistanie i zapewnienie wsparcia dla tego kraju po 2014 roku. Ashton zaznaczyła, że Unia Europejska pragnie utrzymać swoje wpływy w Afganistanie po 2014 roku.

Unia Europejska zdaje sobie sprawę z problemów energetycznych z jakimi boryka się Tadżykistan proponuje ukierunkowanie i otwarcie się na alternatywne źródła energii, dodała przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa UE.


Ashton  poruszyła również sprawę organizacji społeczeństwa obywatelskiego Tadżykistanie w odniesieniu do zamknięcia niektórych grup w tym kraju. "Rola młodych prawników i działaczy organizacji społecznych, takich jak Amparo i International Alert jest nieoceniona i ma bardzo istotne znaczenie dla Tadżykistanu,"

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 04 grudnia 2012 16:45