large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W Duszanbe rozmawiano na temat tortur stosowanych wobec więźniów PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 04 grudnia 2012 16:50

W Duszanbe rozmawiano na temat tortur stosowanyc wobec więźniówW poniedziałek, 3 listopada odbyło się spotkanie organizacji praw człowieka w Tadżykistanie, podczas którego omawiano wyniki ostatnio przeprowadzonych badań kontrolnych które odbywały się w więzieniach i koloniach karnych na terenie całego kraju. Jak mówi Qahramon Sanginov, koordynator prawny programu: „Głównym celem monitoringu było poznanie skali tortur oraz poziomu strachu więźniów przed torturami w placówkach więziennych, oraz udostępnienie tych informacji organom publicznym i rządowym.

Saginov, informuje również, że przeprowadzone badania mają posłużyć przygotowaniu alternatywnego raportu do tego który został opracowany przez Komitet ONZ ds. Tortur (CAT)

Ogólną analizę sytuacji w zakresie problemu tortur przeprowadzono w okresie od stycznia do listopada tego roku. W tym okresie prowadzono rozmowy z więźniami w koloniach karnych i w więzieniach na terenie Duszanbe, Khalton i Górskiego Badachszanu.

W projekcie wzięło udział 150  więźniów, w tym 51 osadzonych w aresztach, 5 osadzonych w więzieniach, 21 krewnych więźniów, 50 prawników oraz 23 osoby niedawno zwolnione z zakładów karnych.

20 spośród 51 aresztowanych potwierdziło stosowanie wobec nich fizycznej bądź psychicznej presji.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 07 grudnia 2012 19:15