large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan na 1 miejscu pod względem ilośći meczetów PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 12 stycznia 2013 15:48

Tadżykistan na 1 miejscu pod względem ilośći meczetówIrańska agencja informacyjna Fars (FNA) informuje, że Tadżykistan znajduje się na pierwszym miejscu wśród narodów Azji Środkowej pod względem liczby oficjalnie zarejestrowanych meczetach. Cytowany przez FNA, Kairat Sharif, przewodniczący Administracji Kazachstanu do Spraw Wyznań, powiedział, że według oficjalnych danych, Tadżykistan z liczbą mieszkańców wynoszącą blisko 8 milionów posiada na terenie swojego kraju 3983 oficjalnie zarejestrowane meczety.


Tymczasem, Kazachstan, z populacją wynoszącą siedemnaście milionów ludzi, posiada jedynie 2.228 oficjalnie zarejestrowanych meczetów,  mówi Kairat Sharif. Uzbekistan z populacji około 30 milionów obywateli posiada 2.050 zarejestrowanych meczetów, Kirgistan (5,5 mln osób) - 2.200 meczetów i Turkmenistan (ponad 5 milionów osób) - 400 zarejestrowanych meczetów.

Przypominamy że Mavlon Mukhtorov, zastępca przewodniczącego Komitetu Tadżykistanu ds Wyznań (CRA),podczas jednego ze swoich wystąpień przyznał, że na terenie Tadżykistanu wybudowanych jest więcej meczetów niż szkół.
Ministerstwo Edukacji Tadżykistanu poinformował w lutym, że w kraju funkcjonują 3793 szkoły, większość z nich jest przepełniona, a w wielu przypadkach jedna klasa ma do 40 uczniów.

źródło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 21 stycznia 2013 18:46