large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyckie władze zaniepokojone wycofaniem wojsk NATO z Afganistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 14 stycznia 2013 08:55

Tadżyckie władze zaniepokojone wycofaniem wojsk NATO z AfganistanuPodczas konferencji prasowej w dniu 11 stycznia 2013 pierwszy zastępca dyrektora Centrum Studiów Strategicznych przy Prezydencie Tadżykistanu, Khudoberdi Kholiqnazarov, przyznał, że tadżyckie władze są zaniepokojone częściowym wycofaniem wojsk Paktu Północno-Atlantyckiego (NATO) z Afganistanu które według planów ma rozpocząć się w przyszłym roku. Kholiqnazarov zwrócił uwagę, że w ramach umowy o partnerstwie strategicznym pomiędzy Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi, w przyszłym roku w Afganistanie pozostanie bardzo mała ilość żołnierzy.


Według Kholiqnazarova, w ramach amerykańsko-afgańskiego partnerstwa ma kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich ma rozpocząć szkolenie afgańskich sił oraz zapewnić ewentualną pomoc w operacjach antyterrorystycznych.

"Nasz rząd zdaje sobie sprawę, że nawet po częściowym wycofaniu wojsk koalicji z Afganistanu sytuacja na granicy Tadżykistanu i Afganistanu może się zmienić," powiedział Kholiqnazarov. "Infiltracja różnych sił, zwłaszcza talibów z Azji Środkowej, stanowi poważne zagrożenie dla naszego kraju", powiedział ekspert. "W związku z tym odpowiednie działania podejmowane są w celu zapobiegnięcia ewentualnym zagrożeniom."

źródło: Asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 21 stycznia 2013 18:46