large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan jest przygotowany na ewentualny atak terrorystyczny podczas nadchodzących wyborów mówi Minister Spraw Wewnętrznych. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 21 stycznia 2013 18:25

 

Tadżykistan jest przygotowany na ewentualny atak terrorystyczny podczas nadchodzących wyborów mów Minister Sprawe Wewnętrznych.W dniu 18 stycznia podczas konferencji prasowej, tadżycki minister spraw wewnętrznych Ramazon Rahimov poinformował o rozpoczęciu specjalnych działań w prowincji Sughd, które mają na celu zatrzymanie członków Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IMU). Jak powiedział minister, w przeciągu ostatnich dwóch tygodni ponad 10 osób zaangażowanych w działalność IMU zostało aresztowanych. "Niestety, w wyniku prowadzonych działań, ponieśliśmy straty wśród funkcjonariuszy organów ścigania. Jeden policjant zginął, a dwóch innych zostało ciężko rannych w podczas przeprowadzania jednej z operacji." powiedział Rahimov.

 

 

Rahimov powstrzymał się od ujawniania dalszych szczegółów operacji, odwołując się do tajemnicy śledztwa.

IMU, które w swoim założeniu, dąży do utworzenia islamskiego kalifatu w Azji Środkowej, została zakazana w Tadżykistanie i innych krajach Azji Środkowej. Tadżykistan boleśnie odczuł działania tej organizacji w 2010 roku, kiedy to w wyniku walk z bojownikami IMU zginęło kilkudziesięciu żołnierzy.


Zapytany o możliwe prowokacje i zamachy terrorystyczne w tym roku, w związku z wyborami prezydenckimi, minister powiedział, że przygotował się na ewentualne prowokacje. "Współpracujemy z pozostałymi organami ścigania i strukturami podległymi władzy w celu wzmocnienia naszego potencjału" powiedział Rahimov.

Minister wezwał obywateli do zachowania czujności, zważywszy na fakt, że grupy terrorystyczne i ekstremiści mogą zintensyfikować swoje działania w Tadżykistanie podczas zbliżających się wyborów prezydenckich, ustalonych na listopad.

źródło: asia plus

Poprawiony: czwartek, 07 lutego 2013 16:49