large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Potrzebne dokumenty historyczne do ustalenia granicy Tadżycko - Uzbeckiej PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 21 stycznia 2013 18:47

Potrzebne dokumenty historyczne do ustalenia granicy Tadżycko- UzbeckiejW kwestii wytyczenia granicy Tadżykistanu z sąsiednim Uzbekistanie i Kirgistanem doszliśmy do momentu w którym należy rozdzielić zamieszkałe tereny wśród poszczególnych państw. Jak poinformował minister spraw zagranicznych Tadżykistanu Hamrokhon Zarifi podczas konferencji prasowej w Duszanbe w dniu 18 stycznia, na niektórych obszarach nie wydzielona jeszcze w pełni nowa granica przechodzi przez osiedla mieszkalne, co znacznie utrudnia rozwiązanie problem


"Obecnie badamy wszystkie dokumenty dotyczące naszych granic z sąsiednimi krajami, które istniały jako granice administracyjne w czasach sowieckich", powiedział Zarifi "Dlatego poprosiłem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, o pomoc w odnalezieniu starych dokumentów traktujących o granicach byłych republik radzieckich w Europie Środkowej Azja ".

Dokumenty są potrzebne do rozwiązania sporów granicznych pomiędzy Tadżykistanem oraz sąsiednimi Uzbekistanem i Kirgistanem. Część  granic pomiędzy pięcioma republikami  Azji Środkowej, które zostały ustanowione przez władze sowieckie nadal jest kwestionowana.

Zafiri powiedział, że wyjaśnienie sprawy granicy Tadżycko – Uzbeckiej znaczenie poprawi stosunki pomiędzy tymi dwoma krajami.

 

źródło: asiplus

Poprawiony: czwartek, 07 lutego 2013 16:49