large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Gul Sherali w sprawie Uzbeckiego gazu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 25 stycznia 2013 21:02

Gul Sherali w sprawie Uzbeckiego gazuMinister Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu, Gul Sherali powiedział dziennikarzom 23 stycznia, że ​​kwestia dostaw gazu ziemnego z Uzbekistanu nie została jeszcze rozwiązana, ale Tadżykistan kontynuuje negocjacje z uzbeckimi dostawcami błękitnego paliwa. Jak dotąd Uzbektransgaz nie określił jasno swojego stanowiska w sprawie dostaw gazu do Tadżykistanu, powiedział minister.
Gul Sherali jako alternatywny sposób pozyskiwania gazu ziemnego rozważa odgazowywanie węgla. Urządzenia umożliwiające przeprowadzenie tego procesu zostały już zainstalowane w hucie aluminium a podobne urządzenia wkrótce trafią do cementowni w Duszanbe.

Przypominamy, że tadżycki premier Oqil Oqilov 25 grudnia wysłał list do swojego uzbeckiego odpowiednika Shavkata Mirziyayewa z prośbą, o pomoc w rozwiązaniu problemu z przesyłem gazu.
Głównymi odbiorcami gazu uzbeckiego w Tadżykistanie są teraz Tajik Aluminum Company (TALCO) i Tojikcement (cementownia Duszanbe). Aktualna cena  za 1.000 metrów sześciennych gazu pochodzącego z Uzbekistanu wynosi dla tych przedsiębiorstw 380,00 dolarów.

źródło: asiaplus

Poprawiony: sobota, 09 lutego 2013 19:15