large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżycko-Rosyjska umowa o dostawach produktów naftowych podpisana PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 08 lutego 2013 19:45

Tadżycko-Rosyjska umowa o dostawach produktów naftowych podpisanaTadżykistan i Rosja podpisali umowę o bezcłowych dostawach rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu. Muhammad Egamzod, rzecznik ambasady Tadżykistanu w Moskwie, tadżycki Minister Energetyki i Przemysłu Gul Sherali  oraz rosyjski minister energii Aleksander Novak podpisali dokumenty w tej sprawie, w Moskwie w dniu 6 lutego.Rosyjskie produkty naftowe dostarczane do Tadżykistanu w ilościach nie przekraczających uzgodnionych  wartości według umowy nie mogą być  eksportowane do krajów trzecich. Zakaz ten stosuje się również do rosyjskich produktów naftowych dostarczanych do Tadżykistanu z innych krajów członkowskich Unii Celnej.

Zgodnie z podpisanymi umowami na rok 2013 Rosja zobowiązana jest dostarczyć do Tadżykistanu milion ton produktów naftowych zwolnionych z podatków z czego 50 % ma stanowić benzyna.
Hamdam Taghoymurodov, szef Agencji Antymonopolowej w  Tadżykistanie, powiedział podczas rozmowy dziennikarzami w Duszanbe w dniu 24 stycznia, że nie powinno się oczekiwać, gwałtownych spadków cen benzyny ceny benzyny w związku z podpisaniem porozumienia między Tadżykistanem a Rosją.

Według niego, na obniżkę cen nie pozwalają inne czynniki. "Jedną z takich przyczyn są taryfy tranzytowe nałożone przez Uzbekistan na dostawy paliwa przez jego terytorium,"  powiedział Taghoymurodov.

 

źrodło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 11 lutego 2013 18:42