large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ajatollah Seved Mohammad Bagher Kharrazi chce przywrócenia terenów Tadżykistanu, Armenii i Azerbejdżanu i utworzenia " Wielkiej Persjii" PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 09 lutego 2013 19:56

Ajatollah Seved Mohammad Bagher Kharrazi chce przywrócenia terenów Tadżykistanu, Armenii i Azerbejdżanu i uwtorzenia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu wydało oficjalne oświadczenie, w którym potępia wypowiedź irańskiego duchownego, ajatollaha Mohammada Bagher Kharrazi Seyeda. Oświadczenie, wydane przez MSZ Tadżykistanu odnosi się głównie do wypowiedzi Ajatollaha, który powiedział, że „gdy zostanie prezydentem Iranu, wówczas kraje takie jak Tadżykistan, Armenia i Azerbejdżan zostaną przyłączone do Iranu."Oświadczenie szefa grupy Hezbollahu w  Iranie, który jest jednym z krewnych byłego irańskiego ministra spraw zagranicznych, spowodowało zdziwienie i ubolewanie w kręgach kulturowych i politycznych w Tadżykistanie. Jego wypowiedź została oceniona jako intryga i ignorancja, a Ajatollah został uznany za osobę, która nie zdaje sobie sprawy z aktualnej sytuacji w regionie i na świecie, jak również systemu prawa międzynarodowego .

W oświadczeniu czytamy również, że zdziwienie jest tym większe, gdyż Islamska Republika Iranu była jednym z pierwszych krajów które uznało Republikę Tadżykistanu jako niepodległe państwo i otworzyła swoją ambasadę w Tadżykistanie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, Tadżykistan i Iran stworzyły bardzo dobre relacje oparte na zasadach prawa międzynarodowego zapisanych w karcie ONZ.

Stanowisko irańskiego ajatollaha Seyeda Mohammada Bagher Kharraziego ukazało się w dniu 5 lutego na stronie internetowej cheshmandaz.org. Ajatollah poinformował, że zamierza wziąć udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się w Iranie w czerwcu tego roku.
"Przyłączę te terytoria do Iranu bez rozlewu krwi",  powiedział Seyed Mohammad Bagher Kharrazi  odnosząc się do Tadżykistanu, Armenii i Azerbejdżanu.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2013 11:34