large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Aktywiści z Azji Środkowej zaniepokojeni możliwościa ekstradycji Abdumalika Abdullojonova. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 11 lutego 2013 18:31

Aktywiści z Azji Środkowej zaniepokojeni możliwościa ekstradycji Abdumalika Abdullojonova.Aktywiści z Azji Środkowej, którzy zebrali się w dniu 6 lutego w Kijowie  na forum organizacji praw człowieka "Solidarność, Współpraca, Wsparcie" wyrazili swoje obawy o możliwość ekstradycji byłego tadżyckiego premiera Abdumalika Abdullojonova do Tadżykistanu. W oświadczeniu wydanym w dniu 7 lutego, informują, że "ekstradycja Abdullojonova do Tadżykistanu, gdzie system prawny jest instrumentem władz służącym represjom wobec opozycyjnych polityków i działaczy obywatelskich, stanowi zagrożenie dla jego życia."Warto zauważyć, że Abdullojonov został zatrzymany w Ukrainie, która w tym roku sprawuje przewodnictwo OBWE .

"Ekstradycja Abdullojonov byłaby naruszeniem Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zakazu stosowania tortur oraz Konwencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej statusu uchodźców (CRSR) w odniesieniu do politycznych motywów jego prześladowań w Tadżykistanie może podważyć wizerunek Ukrainy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) " czytamy w oświadczeniu przez uczestników forum.

Uczestnicy forum wzywają władze Ukrainy do przestrzegania zasad prawa międzynarodowego, w szczególności prawa do wolności od tortur i sprawiedliwego postępowania sądowego i proszą aby uniemożliwić ekstradycję Abdullojonova do Tadżykistanu.

Abdumalik Abdullojonov (ur. 01. stycznia 1949)pełnił funkcję premiera Tadżykistanu od 21 września 1992 do 18 grudnia 1993. Zrezygnował ze stanowiska premiera, aby zostać pierwszym ambasadorem Tadżykistanu w Rosji. W listopadzie 1994 Abdumalik Abdullojonov rywalizował z Emomali Rachmonem nw wyborach prezydenckich, które wówczas przegrał. Abdullojonov twierdził jednak, że wybory wygrał i oskarżył Rachmona o oszustwa wyborcze. Następnie wyjechał z Tadżykistanu. W ciągu ostatniej dekady, Abdumalik Abdullojonov mieszkał w Los Angeles w Stanavh Zjednoczonych.

Władze tadżyckie oskarżają Abdullojonov o udział w zamachu na prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona w 1996r. Jest on również oskarżony o poparcie wojskowego ataku na w prowincji Sughd w 1998 r., wspierania przestępczości zorganizowanej i przestępstw związanych z terroryzmem, a także szereg przestępstw gospodarczych.

Abdumalik Abdullojonov odrzuca wszystkie oskarżenia jako motywowane politycznie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 15 lutego 2013 00:41