large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan ratyfikował pakiet akcesyjny i stanie się pełnoprawnym członkiem WTO za 30 dni PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 12 lutego 2013 11:28

Tadżykistan ratyfikował pakiet akcesyjny i stanie się pełnoprawnym członkiem WTO za 30 dniTadżykistan poinformował Światową Organizację Handlu, w dniu 31 stycznia 2013r. o ratyfikowaniu pakietu akcesyjnego do WTO. Przypominamy, że zgodnie z decyzją Rady Generalnej i protokołem przystąpienia, tadżycki pakiet akcesyjny zawiera  sprawozdania grupy  roboczej, przedstawiające zapisy zreformowanej już polityki handlowej i zobowiązania Tadżykistanu jako  jako członka WTO, w tym harmonogram dostępu do rynku towarów i usług.


Według strony internetowej Światowej Organizacji Handlu (WTO), Tadżykistan stanie się  159-tym, pełnoprawnym członkiem Organizacji w dniu 2 marca 2013 roku.

Tadżykistan wniosek o członkostwo w WTO złożył w dniu 29 maja 2001 r. Przystąpienie Tadżykistanu do WTO zostało zatwierdzone 26 października 2012 roku, kiedy grupa powołana do prac nad przystąpieniem tego kraju do WTO, pod  przewodnictwem Ambasadora Clyda Kulla (Estonia), zatwierdziła w referendum, pakiet zawierający reformy systemu handlu Tadżykistanu oraz regulacje dostępu do rynku towarów i usług.


W wyniku negocjacji, Tadżykistan zgodził się na szereg istotnych zobowiązań prowadzących do dalszej liberalizacji reżimu handlowego i przyspieszenia integracji w gospodarce światowej.

Tadżykistan staje się drugim środkowo-azjatyckim krajem Przyjętym do Światowej Organizacji Handlu. Kirgistan stał się członkiem WTO w 1998 roku.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 15 lutego 2013 00:41