large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan proponuje UNESCO dołączenie do ekspedycji w góry Pamir PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 13 lutego 2013 17:52

Tadżykistan proponuje UNESCO dołączenie do ekspedycji w góry PamirW dniu 11 lutego tadżycki minister spraw zagranicznych Hamrokhon Zarifi spotkał się w Paryżu z sekretarzem generalnym UNESCO, Iriną Bokovą. Jak informuje tadżycki MSZ, rozmawiały na temat obecnej współpracy, jej stanu a także na temat dalszego rozwoju stosunków między Republiką Tadżykistanu i UNESCO.


"Pan Zarifi przekazał wiadomość prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona do Sekretarz Generalneej UNESCO i zaprosił UNESCO do koordynowania 3-ciej międzynarodowej górskiej ekspedycji geofizycznej w górach Pamir w latach 2013-2018. Planowana wyprawa będzie stanowić wyjątkową okazję do zdobycia wiedzy geologiczno-glacjalnej a także pozwoli ocenić zasoby wody Azji Środkowej" poinformował tadżycki MSZ, dodając, że poprzednie wyprawy w górach Pamiru przeprowadzono w  latach 1928-1933 i 1958/62.

Tadżycki minister spraw zagranicznych przypomniał o wkładzie UNESCO wobec inicjatyw Tadżykistanu w strefę kulturalną. W tym kontekście Pan Zarifi wezwał UNESCO o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO osady Penjikent.

Hamrokhon Zarifi poruszył również temat Afganistanu i prosił UNESCO o aktywny udziału w rozwiązywaniu bieżących i pilnych problemów w sąsiednim kraju.

Poprawiony: piątek, 15 lutego 2013 16:15