large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżycko-Afgańskie rozmowy w Islamabadzie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 14 lutego 2013 00:41

Tadżycko-Afgańskie rozmowy w IslamabadziePodczas konferencji Zgromadzenia Parlamentarnego Gospodarczej Organizacji Współpracy ( PAECO), która odbyłą się 13 lutego w Islamabadzie, Shukurjon Zuhurov, przewodniczący Majlisi Namoyandagon (niższej izby parlamentu Tadżykistanu) spotkał się z Nematullahem  Jafarim, wicemarszałekiem parlamentu Afganistanu. Muhammadato Sultonov, rzecznik Majlisi Namoyandagon poinformował, że spotkanie odbyło się na wniosek strony afgańskiej, aby poruszyć kwestię tadżycko-afgańskiej współpracy parlamentarnej.

 

Obie strony rozmawiały również nad wdrożeniem szeregu regionalnych projektó energetycznych i transportowych. W trakcie rozmów, tadżycki parlamenatrzysta zwrócił szczególną uwagę stronie afgańskiej na konieczność przyspieszenia prac nad podpisaniem trójstronnego porozumienia między Tadżykistanem, Afganistanem i Pakistanem w sprawie  transportu towarów i usług.

Tymczasem pakistańskie źródła podają, że członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Współpracy Gospodarczej państw uczestniczących w konferencji podpisali w Islamabadzie w dniu 11 lutego Kartę Zgromadzenia .

Celem Karty jest wzmocnienie kontaktów w celu osiągnięcia wzajemnego zrozumienia, zaufania i przyjaźni pomiędzy narodami państw członkowskich. Przyczynić do tego ma się wymiana doświadczeń między parlamentami krajów członkowskich.

W konferencji uczestniczyło sześć państw członkowskich w  tym po za gospodarzem, reprezentacje Tadżykistanu, Afganistanu, Turcji, Iranu i Azerbejdżanu.

źródło: asiaplus

Poprawiony: sobota, 16 lutego 2013 10:19