large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

"Masowe zamieszki w 1990 r. zorganizowane przez KGB" mówi lider IRP PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 14 lutego 2013 00:46

altDokładnie 23 lat temu,  w Duszanbe miały miejsce masowe zamieszki określane mianem „wydarzeń lutego”. Mahmadali Hayit, wiceszef Islamskiej Partii Odrodzenia (IRP), twierdzi, że zamieszki w Dushanbe zorganizowane były przez Komitet Bezpieczeństwa Narodowego ZSRR (KGB). W tym czasie, Mahmadali Hayit był jednym działaczy Ruchu Rastokhez.

 

Ratokhez (Odrodzenie) była partią polityczna działającą w Tadżykistanie w latach niepodległości  a także w czasie wojny domowej (1989-1997). Została założony 14 września 1989 roku, przez członków Tadżyckiej inteligencji, z umiarkowanym programem nacjonalistyczno-demokratycznym.

Opozycyjne stanowisko wobec postanowień partii rządzącej oraz ugruntowana pozycja Rastokhez sprawiła, że partia stała się głównym kozłem ofiarnym lutowych zamieszek. W lutym, 1990 roku partia została zdelegalizowana, co miało zapewnić całkowite zwycięstwo komunistów w nadchodzących wyborach. W ciągu następnych oraz w okresie wojny domowej RatoKhez (wtedy zdelegalizowana) oraz podobne partie demokratyczne, utworzyły Zjednoczoną  Tadżycką Opozycję.

Mahmadali Hayit jest pewien, że KGB i oraz komunistyczny rząd tadżycki były poważnie zaniepokojenie ruchami demokratycznymi w kraju.

„Poza tym wybory parlamentarne miały odbyć się na przełomie lutego, a wielu członków inteligencji wyraziło chęć uczestnictwa w wyborach. Tylko poważne zaburzenie w kraju, mogło być  w tamtym okresie korzystne dla obecnie panujących władz” powiedział Hayit.

Jednocześnie lider IRP, nie podziela opinii uczonych oraz politologów, jakoby Wydarzenie Lutowe nie mogą być nazywane początkiem Wojny Domowej w Tadżykistanie, która rozpoczęła się w 1992 roku.

„Wojna Domowa w Tadżykistanie była kolejnym przedsięwzięciem, wyreżyserowanym i nadzorowanym przez sowieckie służby” powiedział Hayit

Podczas Wydarzeń Lutowych 25 ludzi straciło życie, a 565 zostało rannych

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 18 lutego 2013 18:51