large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Trzecie spotkanie w sprawie budowy hydroelektowni Roghun HPP PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 15 lutego 2013 15:55

Trzecie spotkanie w sprawie budowy hydroelektowni Roghun HPPWczoraj w siedzibie Banku Światowego w Ałmaty, odbyła się trzecia sesja informacyjno-dyskusyjna ze społeczeństwem na temat  wyników oceny proponowanych projektu  elektrowni wodnej HPP Rogun. Oficjalna Tadżycka delegacja mająca prowadzić rozmowy kierowana jest przez doradcę prezydenta do spraw ekonomicznych Farrukha Hamralieva

 

Spotkanie ma na celu omówienie wszystkich aspektów zarządzania tamą jak i kwestie bezpieczeństwa oraz zarządzania zasobami wodnymi. Poruszony zostanie także temat ostatecznej koncepcji projektu tamy.

Uczestnicy spotkania mają przyjrzeć się szczegółowo dwóm dokumentom przygotowanym przez konsultanta Coyne & Bellier, są to Raport hydrologiczny oraz geologiczne mapy terenu. Ponadto poruszane mają być takie zagadnienia jak: plany działania w przypadku wstrząsów sejsmicznych, zarządzanie przeciwpowodziowe, wydatki na przesiedlenia oraz infrastruktura przystosowana dla różnych wysokości tamy.

Uzbekistan sprzeciwia się budowie elektrowni wodnej Rogun HPP mówiąc, że tama zagraża gospodarce wodnej oraz środowisku naturalnemu w regionie. Tadżykistan odrzuca te oskarżenia, dając za przykład inne elektrownie wodne działające w regionie które przez ostatnie 40 lat nie spowodowały żadnych szkód.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 18 lutego 2013 19:30