large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Międzynarodowy skandal może zagrozić Ukrainie, mówi prawnik Abdullojonova PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 15 lutego 2013 16:11

Międzynarodowy skandal może zagrozić Ukrainie, mówi prawnik Abdullojonova Prawnik Abdullojonova wyraził nadzieję, że władze Ukrainy nie wykorzystają możliwości ekstradycji jego klienta do Tadżykistanu. Andrey Fedur, obrońca byłego premiera Tadżykistanu Abdumalika Abdullojonova, uważa, że ukraińskie organy ścigania nie powinny były aresztować  Abdullojonova, pomimo międzynarodowego listu gończego. "Abdullojonov posiada status uchodźcy w Stanach Zjednoczonych", powiedział Fedur w wywiadzie z Ukraine National News.

Według niego, Abdumalik Abdullojonov otrzymał ukraińską wizę i przyjechał do Kijowa legalnie. "Abdullojonov nie powinien być deportowany do Tadżykistanu, ponieważ ma status uchodźcy politycznego," powiedział adwokat.

Prawnik, powiedział również, że międzynarodowy skandal który wybuchł w związku z zatrzymaniem byłego premiera Tadżykistanu może poważnie zagrozić wizerunkowi Ukrainy na arenie międzynarodowej.

Przypominamy, że Abdumalik Abdullojonov został aresztowany na lotnisku  Boryspolu pod Kijowem 5 lutego na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania.

Abdumalik Abdullojonov (ur. 01. stycznia 1949) pełnił funkcję premiera Tadżykistanu od 21 września 1992 do 18 grudnia 1993. Zrezygnował ze stanowiska premiera, aby zostać pierwszym ambasadorem Tadżykistanu w Rosji. W listopadzie 1994 Abdumalik Abdullojonov rywalizował z Emomali Rachmonem nw wyborach prezydenckich, które wówczas przegrał. Abdullojonov twierdził jednak, że wybory wygrał i oskarżył Rachmona o oszustwa wyborcze. Następnie wyjechał z Tadżykistanu. W ciągu ostatniej dekady, Abdumalik Abdullojonov mieszkał w Los Angeles w Stanavh Zjednoczonych.

Władze tadżyckie oskarżają Abdullojonov o udział w zamachu na prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona w 1996r. Jest on również oskarżony o poparcie wojskowego ataku na w prowincji Sughd w 1998 r., wspierania przestępczości zorganizowanej i przestępstw związanych z terroryzmem, a także szereg przestępstw gospodarczych.

Abdumalik Abdullojonov odrzuca wszystkie oskarżenia jako motywowane politycznie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 18 lutego 2013 19:30