large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżycki ambasador w USA wzywa do zniesienia poprawki Jackson-Vanik PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 16 lutego 2013 10:37

Tadżycki ambasador w USA wzywa do zniesienia poprawki Jackson-VanikTadżycki ambasador w Stanach Zjednoczonych, Nouriddin Shamsov, wezwał Waszyngton do usunięcia ograniczeń stosowanych wobec Tadżykistanu w wyniku poprawki „Jackson-vanik”. Jak podaje Silk Road Newsline, ambasador Shamsov zaznaczył, że tadżycka gospodarka wykazuje stałe postępy, kraj oficjalnie do łączył do WTO a mimo to Stany Zjednoczone wciąż stosują wobec Tadżykistanu restrykcje pochodzące z przeszłości."Mój rząd przewiduje kontynuację efektywnej wzajemnej współpracy z rządem USA, jak najszybciej usunąć restrykcje wynikające z poprawki Jackson-vanik, która jak wierzymy mogłaby mieć negatywny wpływ na  członkostwo Tadżykistanu w WTO oraz dalsze promowanie handlu i inwestycji wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki " powiedział Shamsov  podaczas forum WTO w hotelu Central Asia-Caucasus Institute (CACI) w Waszyngtonie w dniu 13 lutego.

Poprawka Jacksona-Vanika (ang. Jackson-Vanik amendment) - poprawka do ustawy o handlu z 1974 roku, sponsorowana przez Demokratów Henry'ego Jacksona i Charlesa Vanika, odmawiająca normalnych stosunków handlowych państwom komunistycznym ograniczającym swobodę emigracji. Jej przyjęcie było reakcją na nałożenie w ZSRR w sierpniu 1972 roku poważnych ograniczeń emigracyjnych (tzw. podatku dyplomowego, uniemożliwiającego natychmiastową emigrację osobom z wyższym wykształceniem), uderzających głównie z radzieckich Żydów. Nabrała mocy prawnej 3 stycznia 1975 roku wraz z jej podpisaniem przez prezydenta Geralda Forda.
Relikt zimnej wojny który jest sprzeczny z zasadami WTO, jest nadal stosowany wobec  Tadżykistanu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, a także do wielu innych byłych państw radzieckich

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 19 lutego 2013 11:31