large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Nowy tadżycki przewoźnik lotniczy na czarnej liście UE? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 18 lutego 2013 19:24

Nowe tadżycki przewoźnik lotniczy na czarnej liście UE?Tadżyckie prywatne linie lotnicze, Asian Express Airlines, zostały zweryfikowane, jako spółka należąca do irańskiego biznesmena Babaka Zanjaniego. Asian Express Airlines w wyniku tych powiązań pojawiły się  podobno na liście firm, w stosunku do których Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje. Lista została zamieszczona na stronie internetowej Sanctionswiki.


W najnowszym rozporządzeniu Unii Europejskiej, wydanym w październiku ubiegłego roku i wprowadzone w życie w dniu 22 grudnia 2012 roku, wobec Zanjaniego  zostały zastosowane "środki restrykcyjne," w wyniku których zakazano unijnym  przedsiębiorcom oraz osobom wspólnej działalności z Irańskim przedsiębiorcą, Babaką Zanjanim.

Zanjani odrzuca wszelkie oskarżenia w stosunku do swojej osoby, mówiąc, że jego bank i inne firmy nie pracowały dla rządu Iranu.

"To jest błąd," powiedział agencji Reuters Babak Zanjani w dniu 23 grudnia 2012 roku. Ani jego Pierwszy Islamski Bank w Malezji, ani żadna inna z  ponad 60 należących do niego innych firm nie zrobiły nic złego, powiedział Zanjani.

Sankcje, mające na celu zmuszenie Iranu do ograniczenia swoich działań nuklearnych, obejmują zakazy transakcji finansowych, sprzedaży do Iranu sprzętu morskiego i stali oraz import irańskiego gazu ziemnego i ropy.

Tymczasem dyrektor Asian Express Airline, Suhrob Oymahmadov, mówi, firma nie ma nic wspólnego z Babakiem Zanjanim i jego firmami.

Według niego, nie ma przyczyny wprowadzenia spółki na czarną listę UE. Firma zakupiła ostatnio europejskie samoloty  europejskiego typu. "Dwa Airbus A320 przybyły do Duszanbe w zeszłym a kolejny spodziewany jest w Duszanbe końcem lutego," Oymahmadov podekreślił że firma będzie kupować kolejne samoloty w Europie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 20 lutego 2013 16:50