large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Waszyngton nie użyje tadżyckiej infrastruktury podczas wycofywania wojsk z Afganistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 21 lutego 2013 12:41

Waszyngton nie użyje tadżyckiej infrastruktury podczas wycofywania wojsk z AfganistanuWaszyngton nie planuje wykorzystania infrastruktury Tadżykistanu podczas wycofania swoich wojsk z Afganistanu, powiedział dziennikarzom asystent sekretarza stanu ds. Azji Południowej i Środkowej, Robert O. Blake, po spotkaniu z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem. "Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział podczas jednego z posiedzeń, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu w lutym przyszłego roku", powiedział Blake. "Ale o ile wiem, nie ma zamiaru do wycofania wojsk przez terytorium Tadżykistanu."

 "Bardzo doceniam wsparcie prezydenta Tadżykistanu dla inicjatyw mających na celu zapewnienie stabilności w sąsiadującym Afganistanie, a także wsparcie dla wysiłków podejmowanych przez koalicję w celu zapewnienia stabilności w Azji Środkowej," powiedział Blake.

Asystent sekretarza stanu ds. Azji Południowej i Środkowej podczas konferencji prasowej,  poinformował, że wśród głównych tematów podczas jego spotkania z Emomalim Rachmonem były również kwestie związane z rozwojem wzajemnej współpracy, wzmocnieniu granic, zwalczanie handlu narkotykami a także walka z terroryzmem .

 

"Poruszaliśmy również kwestie związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Tadżykistanie. Poprosiliśmy o głowę państwa, o zapewnienie wolnych i przejrzystych wyborów prezydenckich w listopadzie. "


Blake rozpoczął swoją dwudniową wizytę do Duszanbe w dniu 20 lutego. Po za władzami, prowadził również rozmowy z członkami organizacji pozarządowych i działaczami społeczeństwa obywatelskiego.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 18:01