large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Total będzie eksportował tadżycki gaz do Chin PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 23 lutego 2013 11:06

Total będzie eksportował tadżycki gaz do ChinTotal SA wchodzi do Tadżykistanu, byłej republiki radzieckiej znanej z uprawy melonów i bawełny, i jest nastawiony na eksport gazu ziemnego sąsiednich Chin, informuje Bllomber.com. Przedsięwzięcie TOTAL ma zostać zrealizowane wspólnie z China National Petroleum i przewiduje eksport  114 bilionów metrów sześciennych gazu ze złóż gazu ziemnego Bokhtar,  na południu Tadżykistanu do Chin przy użyciu istniejących już gazociągów.

Kontrakt obejmuje badania i eksploatacje surowców na obszarze 35.000 kilometrów kwadratowych, czyli całego złoża Bokhtar. Obszar ten, większy niż Belgia posiada szacunkowo 27,5 miliardów baryłek ropy i gazu.

Partnerzy zamierzają zainwestować około 80 dolarów mln przy pracach na licencji Bokhtar w ciągu najbliższych dwóch lat i oczekują, że pierwsze odwierty na głębokość blisko 6 km zostaną zakończone w  2014 r.

Pomyślny rozwój sektora  gazowego w Tadżykistanie, który ma posiada spore złoża gazu ziemnego i ropy naftowej, może w przyszłości utrudnić realizacje rosyjskich ambicji zaopatrywania Chin, najszybciej rozwijającej gospodarki świata. Gazprom, rosyjski monopolista gazowy, nie doszedł jak dotąd do porozumienia z chińskimi odbiorcami gazu po ponad dziesięciu latach rozmów.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 05 marca 2013 20:30