large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Wielka Brytania wycofa swoje wojska z Afganistanu przy pomocy tadżyckich władz PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 23 lutego 2013 11:46

Wielka Brytania wycofa swoje wojska z Afganiustanu przy pomocy tadżyckich władzRepublika Tadżykistanu jest gotowa do udostępnienia swojego terytorium w celu tranzytu ładunków dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie,  powiedział Davlat Nazriyev, szef departamentu informacji tadżyckiego MSZ . "Jeśli którykolwiek kraj wystosuje do władz tadżyckich prośbę w tej sprawie, władze tadżyckie rozpatrzy ten wniosek zgodnie z ustaloną kolejnością,"  powiedział rzecznik tadżyckiego MSZ.

"Do tej pory, Wielka Brytania zwróciła się do rządu Tadżykistanu w kwestii tranzytu przez terytorium Tadżykistanu ", powiedział Nazriyev. "W związku z tym Zjednoczone Królestwo przedłożyło odpowiednie dokumenty które są obecnie analizowane."

Przypomnimy, że Ambasador Wielkiej Brytanii w Tadżykistanie,Robin Jeremy Ord-Smith, spotkał się ostatnio z  Ministrem Transportu, Nizomim Hakimovem aby przedyskutować te kwestie.

Ministerstwo Transportu (MT)  w komunikacie prasowym donosi, że strony omówiły  kwestie związane z podpisaniem międzyrządowego porozumienia między Tadżykistanem i Wielką Brytanią (UK) o wykorzystaniu terytorium Tadżykistanu przy wycofywaniu wojsk brytyjskich i mienia wojskowego z Afganistanu .

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w grudniu ubiegłego roku, że Wielka Brytania wycofa blisko 4000 żołnierzy z Afganistanu w 2013 roku.

Według Financial Times (FT), zapowiedź premiera oznacza początek wycofania wszystkich wojsk brytyjskich z Afganistanu do końca 2014 roku. Cięcia w Wielkiej Brytanii oznaczają, że ​​Wielka Brytania wycofa prawie połowę z 9500 żołnierzy służących obecnie w Afganistanie do końca grudniu 2013 roku.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 05 marca 2013 22:06