large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Musimy zachować nasze Mazhaby, mówi rektor Instytutu Islamskiego. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 26 lutego 2013 18:01

Musimy zachować nasze Mazhaby, mówi rektor Instytutu Islamskiego.26 lutego podczas zebrania okrągłego stołu, Idibek Ziyoyev, wicekanclerz Instytutu Islamskiego w Tadżykistanie, wyraził niepokój faktem, że tadżyccy studencie praktycznie nie czytają książek. "Obecnie młodzież tadżyckiego kierują się innymi mazhabami, naszym obowiązkiem jest jednak chronić nasze mazhaby" powiedział Ziyoyev. "Dzięki niezależności, mamy możliwość nauki islamu. Potrzebujemy wykwalifikowanych ludzi, którzy mogliby tłumaczyć z arabskiego dla na tadżycki hadisy oraz inne inne mazhaby w celu zachowania naszego mazhabu".Ziyoyev powiedział, że fakt iż studenci z Instytutu Islamskiego nie czytają książek wywołuje poważne zaniepokojenie.

"Trudno jest dziś znaleźć muzułmańskiego duchownego w Tadżykistanie, który może nie tylko głosić, ale także pisać książki", powiedział rektor. "Oni mogą mówić przez trzy godziny, omawiać ważne tematy, ale nie mogą napisać nawet artykułu".

Organizowana przez agencję informacyjną Azja-Plus, debata oficjalnie zatytułowana "Edukacja religijna w Tadżykistanie: problemy i sposoby ich rozwiązywania" odbyła się w Duszanbe 26 lutego.

Spotkanie zgromadziło wybitnych teologów, nauczycieli tadżyckiego Madrasah, przywódców religijnych oraz przedstawicieli agencji rządowych, którzy spotkali się w celu omówienia problemów edukacji religijnej w Tadżykistanie

***

Mazhab - (ar. مذهب) szkoła prawa islamskiego. Na przestrzeni wieków powstało kilka oddzielnych szkół, które w inny sposób interpretują funkcjonowanie prawa i przepisów. Współcześnie w islamie sunnickim funkcjonują cztery szkoły prawa, które powstawały na przestrzeni VIII i IX wieku n.e. , a są to:

szkoła hanaficka (Hanafici ar.الحنفي)

szkoła malikicka (Mailkici ar. مالكي)

szkoła szafa'icka (Szafi'ici ar. شافعي)

szkoła hanbalicka (Hanbalici ar. حنبلى)

Zupełnie oddzielną i odmienną szkołą jest szkoła interpretacji prawa szyickiego, nazywana również prawem dżafaryckim.

źródło: asiaplus, wikipediaPoprawiony: piątek, 08 marca 2013 10:09