large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Amnesty International apeluje do Ukraińskich władz o azyl dla Abdulmalika Abdullojonova PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 05 marca 2013 14:32

Amnesty International apeluje do Ukraińskich władz o azyl dla Abdulmalika Abdullojonova Amnesty International (AI) napisała do władz ukraińskich list, wzywając je, aby nie dopuścić do ekstradycji byłego premiera Abdulmalika Abdullojonov do Tadżykistanu, gdzie "byłby narażony na tortury i inne poważne naruszenia praw człowieka." Amnesty International wezwało również władze ukraińskie do natychmiastowego uwolnienia Abdulmalika Abdullojonova.Oświadczenie wydane przez Amnesty International w dniu 4 marca,  mówi, że ​​Amnesty International w szczególności obawia się, że jeśli dojdzie do ekstradycji do Tadżykistanu, Abdumalik Abdullojonov być narażony na ryzyko tortur i innych form znęcania się. Organizacja wezwała władze Ukrainy do odmowy wniosku Tadżyckich władz o ekstradycję i udzielenie Abdumalikowi Abdullojonovi dostępui do sprawiedliwego i bezstronnego postępowania azylowego.

"W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w listopadzie tego roku, tadżyckie władze eskalują swoją politykę zastraszania, aby wyciszyć wszystkie krytyczne głosy, wykorzystując odpowiednie instytucje posuwają się do prześladowań, zamykania organizacji i stron internetowych, oraz poszukiwania i ekstradycji członków opozycji. ”

"Jako członek Konwencji Uchodźców, konwencji  zakazującej tortur oraz w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, Ukraina nie powinna wydalać nikogo do kraju, w którym istnieje poważne ryzyko tortur lub innych poważnych naruszeń praw człowieka. ”, czytamy w liście przesłanym do Ukraińskich władz.

źrodło: asia plus

Poprawiony: sobota, 09 marca 2013 23:17