large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rosja podniosła cło na eksport swoich produktów naftowych PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 09 marca 2013 23:09

Rosja podniosła cło na eksport swoich produktów naftowychKilkukrotnie informowaliśmy już o rozmowach na linii Tadżykistan-Rosja o zlikwidowaniu opłat celnych przy transporcie rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu. Tymczasem Rosyjski Rząd wydał dekret w związku z który podatki na wywóz produktów naftowych z Rosji do Tadżykistanu  zostały podniesione z 363 do 378,6 dolarów za tonę dla ropy oraz z 266,2 do 277,6 dla innych lekkich produktów naftowych. Podniesione cło tyczy się transportu produktów nie objętych niedawno podpisaną umową pomiędzy ministerstwami energetyki obu państw.Przypomnimy, że Tadżykistan został zwolniony od płacenia cła na rosyjską ropę i gaz w latach 1995-2010 . Kiedy 1 maja 2010 roku,  Rosjanie wykreślili Tadżykistan z listy uprzywilejowanych państw zwolnionych z płacenia cła, cena paliwa w Tadżykistanie drastycznie wzrosła. Nagły skok cen paliw w kraju nastąpił w kwietniu, i wynosił o 44% więcej aniżeli w miesiącu ubiegłym.

W dniu 5 października ubiegłego roku Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu i Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej podpisało memorandum o warunkach dostawy rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu.

Tadżycki Minister Energetyki i Przemysłu Gul Sherali i rosyjski minister energii Aleksandra Novak podpisali umowę o bezcłowym rosyjskich dostaw produktów naftowych do Tadżykistanu w Moskwie w dniu 6 lutego 2013 roku.

Na mocy tej umowy, boki zatwierdziły orientacyjną ilość paliwa rozpatrywaną zawsze przed 1 października każdego roku dostarczane po preferencyjnych cenach bez naliczonego cła nie mogą podlegać reeksportowi. Zgodnie z umową Rosja jest zobowiązane dostarczyć milion ton produktów naftowych rocznie które będą zwolnione z cła, reszta paliw będzie dostarczana do Tadżykistanu już na normalnych warunkach.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 23:21