large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Brak mężczyzn w kraju, poważnym problemem społecznym w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 16 marca 2013 10:31

Brak mężczyzn w kraju, poważnym problemem społecznym w TadżykistaniePrzedwczesne małżeństwa kobiet w Tadżykistanie pozbawiają młode kobiety możliwości edukacji, są poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia a także w łatwy sposób czynią je podatnymi na nadużycia. Niedobór mężczyzn spowodowany wyjazdem wielu Tadżyków w wieku produkcyjnym w poszukiwaniu pracy  przyczynił się do pogorszenia sytuacji w kraju.

Powyższe wnioski wynikają z opublikowanego niedawno raportu w ramach Regionalnego Programu w Azji Centralnej który w głównej mierze zajął się analizą sytuacji w kraju, z którego spora ilość mężczyzn wyjechała za pracą głównie do Rosji.


Według raportu, prawo podniesienia ustawowego dopuszczalnego wieku małżeństwa z 17 do 18 nie powstrzymało tadżyckich kobiet od tych praktyk..

Raport stwierdza również, że migracja zarobkowa staje się ciężki test dla już istniejących małżeństw. "Zmieniające się warunki, wyższy poziom życia oraz odmienne wartości kulturowe w nowym kraju zawsze wprowadzają do rodziny pewne zaburzenia i nowe problemy ", czytamy w raporcie.

Według danych zamieszczonych w raporcie , tylko 30 procent nieżonatych tadżyckich mężczyzn, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy wzięło ślub w Rosji. Jednak główną grupą mężczyzn są osoby żonate i stanowią aż 50 tadżyckich imigrantów.  Sytuacja kiedy żona zostaje w Tadżykistanie a mąż pracuje w Rosji staje się coraz częstsza i prowadzi to poważnych problemów rodzinnych a z czasem nawet do rozpadu małżeństwa, gdyż tadżyccy imigranci w Rosji zakładają tam nowe rodziny. W chwili obecnej według raportu w Tadżykistanie znajduje się około 300 000 samotnych kobiet poniżej 30 roku życia.

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 21 marca 2013 22:40