large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyccy artyści udadzą się do Turkmenistanu na Międzynarodowe Obchody Święta Navrouz PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 16 marca 2013 10:37

Tadżyccy artyści udadzą się do Turkmenistanu na Międzynarodowe Obchody Święta NavrouzTadżycka delegacja składająca się z grupy ponad 20 artystów i 15 przedstawicieli Tojikmatloubot (spółdzielnia tadżyckich konsumentów) będą uczestniczyć w Międzynarodowych Obchodach Navrouz które odbędą się w tym roku w Aszchabadzie, w Turkmenistanie. Obchody rozpoczną się 21 marca, a występ tadżyckich śpiewaków i tancerzy odbędzie się w Aszchabadzie na 22 marca.


Oczekuje się, że prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon będzie uczestniczyć w Międzynarodowych Obchodach Navrouz w Turkmenistanie. Wysocy urzędnicy państwowi z Azerbejdżanu, Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Kazachstanu, Kirgistanu i rosyjskiej republiki Tatarstanu również zostali zaproszeni do udziału w Międzynarodowych Uroczystościach Navrouz w Turkmenistanie.

Przypomnimy, że Tadżykistan był  gospodarzem III Międzynarodowych Uroczystości Navrouz w ubiegłym  roku.

Navrouz (w zależności od języka również zapisywane jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez) – jest tradycyjnym irańskim świętem nowego roku. Obchodzone jest w dniu równonocy wiosennej ( początek wiosny na półkuli północnej). Od roku  2010 święto obchodzone jest również na arenie międzynarodowej (ang. International Nowruz Day). Dziś święto  Navrouz oprócz Iranu jest obchodzone także w Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu i Tybecie, na Zanzibarze, w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin i Ameryki Północnej

Pierwotnie święto związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis.

10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/64/253, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca

źródło: asiaplus, wikipediaPoprawiony: czwartek, 21 marca 2013 22:24