large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Irański prezydent złoży wizytę w Tadzykistanie najprawdopodobniej dopiero w kwietniu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 17 marca 2013 10:11

Irański prezydent złoży wizytę w Tadzykistanie najprawdopodobniej dopiero w kwietniuMinisterstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu zaprzeczyło wcześniejszym informacjom, jakoby prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad miał przybyć do Tadżykistanu jeszcze w tym miesiącu. Szef działu informacji tadżyckiego MSZ, Davlat Nazriyev powiedział, że: "Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nie odwiedzi Tadżykistanu w tym miesiącu, przybędzie on z wizytą do Tadżykistanu najprawdopodobniej w kwietniu."Irańska ambasada w Duszanbe poinformowała, że wizyta Irańskiego prezydenta w Tadżykistanie zaplanowana na 25-26 marca została odroczona. "Mahmud Ahmadineżad i Emomali Rachmon spotkają się w Aszchabadzie, w Turkmenistanie, gdzie będą uczestniczyć w międzynarodowych obchodach Navrouz" poinformowała Irańska ambasada.

Dopiero po spotkaniu obu prezydentów w będzie wiadomo kiedy Mahmud Ahmadineżad przybędzie do Tadżykistanu.


Przyszła wizyta irańskiego prezydenta, jak podaje agencja informacyjna Fars skupi się na irańskiej inwestycji w hydroelektrowni Sangtuda 2.

Budowa Sangtuda-2, 220-MW hydroelektrowni na rzece Vakhsh, oficjalnie rozpoczęła się w lutym 2006 roku. Znajduje się około 120 km na południowy wschód od Duszanbe.

Iran, który zainwestował 180 milionów dolarów w budowę elektrowni wodnej, będzie ją eksploatował przez następne 12 lat, a następnie przekaże kontrolę Tadżykistanowi, którego udział w kosztach budowy wyniósł około 40 milionów dolarów.

Elektrownia ma pomóc złagodzić niedobory energii w Tadżykistanie w okresie jesienno-zimowym.

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 21 marca 2013 22:25