large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tydzień Frankofonii odbędzie się w Duszanbe na początku kwietnia. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 17 marca 2013 22:00

Tydzień Frankofonii odbędzie się w Duszanbe na początku kwietnia.Impreza poświęcona językowi francuskiemu, Semaine de la Francophonie, wraz z Międzynarodowym Dniem Frankofonii, to międzynarodowa impreza organizowana co roku, przez Centrum Kultury Bactria w Duszanbe. Rozpoczęte w 1998 roku wydarzenie jest okazją do świętowania języka francuskiego i jego zróżnicowania w ponad stu krajach. Semaine de la Francophonie ma służyć promowaniu języka francuskiego oraz francuskiej kultury za granicą.

 

Wydarzenie rozpocznie się Festiwalem Filmowym, w siedzibie Centrum Kultury Bactria, gdzie wyświetlone zostaną francuskie filmy o różnej tematyce. Najważniejszymi wydarzeniami tygodnia będą jednakże występ  duetu  Noga / Patrick Bebey, 6 kwietnia w Narodowym Konserwatorium i oraz show Erica de Sarria, który wystąpi 7 kwietnia w  teatrze Majakowski.

Termin frankofonia (pisany z małej litery) oznacza grupę osób posługujących się językiem francuskim jako jednym z kilku lub jedynym językiem codziennej komunikacji. Frankofonia (pisana z wielkiej litery) oznacza grupę państw, krajów, w których język francuski traktowany jest jako narzędzie komunikacji w kontaktach oficjalnych międzypaństwowych.

Język francuski jako język urzędowy występuje 51 państwach i 34 krajach co zapewnia mu druga pozycje z języków używanych w kontaktach oficjalnych. Chociaż w wielu państwach nie jest on językiem rodzimym, języka francuskiego używa się w wielu sektorach życia publicznego : w urzędach, w wojsku, w języku prawniczym, mediach, handlu i dyplomacji. Przez wieki język francuski był powszechnie znany i używany w Europie począwszy od późnego Średniowiecza a skończywszy na XIX wieku za sprawa silnej pozycji militarnej i ekonomicznej Francji.

źródło: asiaplus, voila.edu.pl

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 16:56