large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Zaginął lider etnicznej uzbeckiej wspólnoty w Khatlon PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 19 marca 2013 22:37

Zaginął lider etnicznej uzbeckiej wspólnoty w KhatlonPrzywódca Socjaldemokratycznej Partii Tadżykistanu (SDPT) Rahmatillo Zoirov, twierdzi, że szef etnicznej uzbeckiej wspólnoty w Khatlon - Salimboy Shamsiddinov, zaginął. Zairov napisał w tej sprawie list otwarty do Tadżyckiego Rzecznik Praw Obywatelskich, Ombudsmana Zarifa Alizody, ministra spraw wewnętrznych, Ramazon Rahimov oraz przewodniczącego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS), Saymumina Yatimova.Według Zoirova, zniknięcie Shamsiddinova jest podyktowane aspektami politycznymi.

List, opublikowany w dniu 18 marca, mówi, że ​​Shamsiddinov znikną dwa dni temu w Qurghon Teppa, a miejsce jego aktualnego pobytu  jest nieznane. Lider SDPT zakłada jednak, że ​​Shamsiddinov został aresztowany przez funkcjonariuszy SCNS i przewieziony do Duszanbe.

Zoirov mówi, że nie można wykluczyć, iż Shamsiddinov został aresztowany ze względu na współprace z nim.

"Współpracowaliśmy z nim. W listopadzie 2012 roku zostałem zaproszony do udziału w konferencji etnicznej wspólnoty uzbeckiej w Qurghon Teppa jako szef Konsorcjum Prawnego Tadżykistanu, wówczas nawiązaliśmy współpracę w postaci pomocy prawnej. "

Zoirov zauważa również, że Shamsiddinov uczestniczył w zebraniu okrągłego stołu, który został zorganizowany przez Komitet Koalicji i który pracował nad zmianami w ustawie o wyborach prezydenckich. Spotkanie okrągłego stołu odbyło się w Duszanbe w dniu 12 stycznia 2013 roku.

W dniu 15 marca, podczas rozmowy telefonicznej Shamsiddinov powiedział, że organy ścigania wywierają na niego presję, mówi lider SDPT w liście.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 17:42