large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Powstanie połączenie kolejowe pomiędzy Tadżykistanem, Afganistanem i Turkmenistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 21 marca 2013 16:53

Powstanie połączenie kolejowe pomiędzy Tadżykistanem, Afganistanem i TurkmenistanemPrzy okazji Międzynarodowych Obchodów Navrouz, w stolicy Turkmenistanu, Aszchabadzie odbyło się  w dniu 20 marca trójstronne spotkanie prezydentów Tadżykistanu, Turkmenistanu i Afganistanu. W spotkaniu udział wzięli: Emomali Rachmon (Tadżykistan), Gurbanguly Berdimuhammedov (Turkmenistan), oraz Hamid Karzai (Afganistan. Przywódcy podpisali porozumienie które przewiduje budowę połączenia kolejowego pomiędzy tymi trzeba państwami.

Jak informują media w Turkmenistanie,  400sto kilimetrowa linia kolejowa, ma  połączyć afgańskie miasto Akina-Andkhoy z Atamurat-Ymamnazar w Turkmenistanie oraz z  Panj w Tadżykistanie.

Prace nad projektem planuje się rozpocząć już  w lipcu tego roku w Turkmenistanie. Turkmeńscy pracownicy będą również pomagać przy pracach na terenie Afganistanu. Zakończenie prac zakończy się najprawdopodobniej w 2015 roku.


Radio Liberty informuje, że afgański prezydent, Hamid Karzaj, podczas konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia powiedział, że trasa kolejowa będzie odgrywać ważną rolę w umacnianiu gospodarki krajów i narodów w regionie.

W przyszłości do projektu powinny dołączyć Chiny, Iran i Kirgistan.

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 27 marca 2013 22:40