large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Umarali Quvvatov odnaleziony w pojedynczej celi PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 28 marca 2013 20:37

Umarali Quvvatov odnaleziony w pojedynczej celiUmarali Quvvatov poszukiwany przez tadżyckie władze za rzekome  wyłudzenia na kwotę 1,2 milionów dolarów, został odnaleziony i przebywa w więzieniu. Nikołaj Nikołajew, doradca Umaraliego Quvvatova powiedział w wywiadzie z portalem Azja-Plus w dniu 27 marca. "Umarali jest przetrzymywany w pojedynczej celi z zastosowaniem wobec niego całkowitej blokady informacyjnej," powiedział Nikolyaev. "Według niego, Quvvatov, został umieszczony w pojedynczej celi z dwóch  wzajemnie wykluczających się powodów - ze względów bezpieczeństwa i na prośbę władz tadżyckich"


Przypominamy, że Nikołaj Nikołajew poinformował, że w dniu 17 marca Quvvatov, bez żadnych informacji został usunięty, ze swojej dawnej celi, a jego miejsce pobytu jest nieznane. Nikołajew powiedział również, że Quvvatov mógł zostać uprowadzony przez urzędników tadżyckich służb bezpieczeństwa.
Nikołajew poinformował również, że władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie obecnie przebywa  Umarali Quvvatov, odroczyły proces ekstradycji z dnia 10 marca na 10 kwietnia.

Tymczasem tadżyckie MSW (MOI) twierdzi, że zarzuty sformułowane przez Nikolyaeva są "bezpodstawne".

Oświadczenie wydane przez Amnesty International w dniu 11 stycznia, mówi, że tadżycki biznesmen Umarali Quvvatov w przypadku ekstradycji do Tadżykistanu przez  Zjednoczone Emiraty Arabskie, może być narażony na tortury lub złe traktowanie. Amnesty International uważa, że gdyby Quvvatov wrócił do Tadżykistanu, będzie narażony na poważne ryzyko naruszeń praw człowieka.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 02 kwietnia 2013 19:46