large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Saodat Amirshoyeva proponuje zakazanie małżeństw pomiędzy kuzynami PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 30 marca 2013 17:48

Saodat Amirshoyeva proponuje zakazanie małżeństw pomiędzy kuzynamiSaodat Amirshoyeva, tadżycka parlamentarzystka w Niższej Izbie Parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Namoyandagon) zaproponowała wprowadzenie w kraju zakazu małżeństw osób spokrewnionych, wliczając w to małżeństwa pomiędzy bliższym i dalszym kuzynostwem. "Zmiany te przede wszystkim mają na celu chronić pulę genową Tadżyków, oraz dbać o zdrowie przyszłego pokolenia naszej republiki,"  powiedziała Amirshoyeva w rozmowie z portalem Azja-Plus.


Amirshoyeva zauważyła, że ​​małżeństwa osób spokrewnionych zwiększają ryzyko przeniesienia genetycznych nieprawidłowości. "Sytuacja dzieci które cierpią na poważne choroby wynikające z mieszania się genów zmusiły mnie do zaproponowania takich poprawek i wprowadzenia ich do kodeksu" podkreśliła tadżycka parlamentarzystka.


Przypomnimy, że Pani Amirshoyeva była jednym z inicjatorów podniesienia minimalnego wieku małżeństwa dla kobiet w Tadżykistanie. W 2010 roku zaproponowała, aby podnieść minimalny wiek małżeństwa dla kobiet do 22 lat.


W dniu 26 lipca 2010 roku, Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon podpisał ustawę która uprawomocniła podniesienie możliwego wieku zamążpójścia dla kobiet z 17 do 18 lat. Zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku. Rodzice, którzy będą próbować wydać swoje córki przed 18 rokiem życia będą sądzeni. Wielu tadżyckich socjologów zauważa, że głównym czynnikiem, dla którego rodzice chcą wydać swoje córki za mąż jak najwcześniej jest bieda.

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 20:44