large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W Tadżykistanie pozostało jeszcze 170 pól minowych do rozminowania, mówi Parviz Mavlonqulov PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 30 marca 2013 18:15

W Tadżykistanie pozostało jeszcze 170 pól minowych do rozminowania, mówi Parviz Mavlonqulov Parviz Mavlonqulov, członek Tadżyckiego Centrum ds. Usuwania Min ogłosił w dniu 29 marca w Duszanbe, podczas seminarium na temat rozminowywania, że specjalnym zespołom zajmującym się usuwaniem min na terytorium Tadżykistanu zostało jeszcze do oczyszczenia około 7,5 kilometrów kwadratowych terenu. Jak powiedział Mavlonqulov, większość z tych terenów, bo aż 5,2 kilometrów kwadratowych jest położone wzdłuż wspólnej granicy Tadżykistanu z Afganistanem.Jak poinformował Mavlonqulov, odkąd Tadżyckie Centrum ds. Usuwania Min zostało powołane, udało się rozminować gr 88 pola minowe w Tadżykistanie. Tylko w zeszłym roku oczyszczono 18 pól minowych. "Zespoły rozminowywania muszą usunąć pozostałe ponad 170 pól minowych o łącznej powierzchni około 7,5 kilometrów kwadratowych," podkreślił Mavlonqulov .

Każdego roku w rozminowywanie Tadżykistanu zaangażowane jest ponad 250 osób, w tym specjalnie wyszkoleni saperzy z Ministerstwa Obrony oraz partnerzy z organizacji międzynarodowych takich jak Szwajcarska Fundacja ds. Usuwania Min (FSD), Norwegian People’s Aid (NPA) i kilka innych. Głównymi darczyńcami w tej kwestii są Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia oraz Norwegia

Większość min w Tadżykistanie została umieszczonych podczas wyniszczającej pięcioletniej wojny domowej, która zakończyła się w 1997 roku. W niektórych miejscach miny nadal stanowią śmiertelne zagrożenie, są również główną przeszkodą w efektywnym wykorzystaniu gruntów.

Dodatkowe miny zostały ułożone wzdłuż tadżycko-uzbeckiej granicy przez władze w Taszkencie w późnych latach 1990. Akcja została podobno podjęta aby zapobiec wtargnięciu do kraju członkom Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IRU).

Od 1999 roku, miny w Tadżykistanie zabiły 368 osób, a rannych zostało 478 osób.

Tadżykistan podpisał konwencję w sprawie zakazu stosowania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (Ottawa Convention) w 2000 roku. Tadżykistan podobno zniszczył wszystkie miny lądowe jakie posiadał posiadał.

źródlo: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 20:44