large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W sąsiednim Afganistanie wzrasta produkcja opium PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 03 kwietnia 2013 20:29

W sąsiednim Afganistanie wzrasta produkcja opiumNiepokojące wieści docierają do nas z Afganistanu. Tamtejsi urzędnicy poinformowali, że pomimo wysiłków  mających na celu zapewnienie Afgańskim rolnikom alternatywnego źródła dochodów, wciąż produkują oni opium. Afgańscy urzędnicy poinformowali ponadto, że nielegalna produkcja opium w tym roku wzrosła. Qayum Samir, rzecznik Ministerstwa ds. Walki z Narkotykami w Afganistanie, powiedział w wywiadzie z Radio Free Afghanistan w dniu 1 kwietnia, że tej wiosny na terenie Afganistanu do nielegalnej produkcji opium zostało wykorzystane około 157 tysięcy pól uprawnych.

Ministerstwo podkreśla fakt, że jest to blisko  3000 ha więcej niż zarejestrowano w tym samym czasie w ubiegłym roku. Samir, za ten stan obwinia powszechnie panujące w kraju ubóstwo orz brak poczucia bezpieczeństwa.

 

Jak poinformował rzecznik ministerstwa, w kraju powołane zostały specjalne zespoły zadaniowe mające na celu wyeliminowanie produkcji opium na terenie czterech prowincji: Kandahar, Helmand, Nimruz i Farah, które cechują się największą produkcją opium w Afganistanie. Ministerstwo zamierza w przyszłości poszerzyć akcję o inne prowincje

Informacja ta, jest o tyle ważna, że znaczna część opium wyprodukowana w Afganistanie w przyszłości znajdzie się w Tadżykistanie, który stanowi główny szlak przerzutowy dla tego narkotyku.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2013 14:22