large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Były Tadżycki premier, Abdumalik Abdullojonov na wolności PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 06 kwietnia 2013 21:50

Były Tadżycki premier, Abdumalik Abdullojonov na wolnościUkraińskie władze odrzuciły prośbę Tadżyckich władz o ekstradycję do Tadżykistanu byłego tadżyckiego premiera Abdumalika Abdullojonova i zwolniły go z aresztu w Kijowie, poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na oficjalne źródła w biurze w Kijowskiej prokuraturze. Głównym powodem takiego posunięcia, według informacji z prokuratury, był fakt posiadania przez Abdullojonova azylu politycznego w Stanach Zjednoczonych.

 


"Ukraina przestrzega postanowień Konwencji ONZ na rzecz Uchodźców, a zatem, gdybyśmy  ulegli tadżyckim prośbom, naruszylibyśmy postanowienia prawne tego dokumentu, w szczególności jego art 33. Dlatego nie będzie ekstradycji premiera Abdumalika Abdullojonova  do Tadżykistanu, " podaje portal Asia Plus

Przypominamy, że Abdumalik Abdullojonov, został aresztowany na międzynarodowym lotnisku Boryspol pod Kijowem w dniu 5 lutego br. po przyjeździe ze Stanów Zjednoczonych.

Abdumalik Abdullojonov (ur. 01. stycznia 1949)pełnił funkcję premiera Tadżykistanu od 21 września 1992 do 18 grudnia 1993. Zrezygnował ze stanowiska premiera, aby zostać pierwszym ambasadorem Tadżykistanu w Rosji. W listopadzie 1994 Abdumalik Abdullojonov rywalizował z Emomali Rachmonem nw wyborach prezydenckich, które wówczas przegrał. Abdullojonov twierdził jednak, że wybory wygrał i oskarżył Rachmona o oszustwa wyborcze. Następnie wyjechał z Tadżykistanu. W ciągu ostatniej dekady, Abdumalik Abdullojonov mieszkał w Los Angeles w Stanavh Zjednoczonych.

Władze tadżyckie oskarżają Abdullojonova o udział w zamachu na prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona w 1996r. Jest on również oskarżony o poparcie wojskowego ataku w prowincji Sughd w 1998 r., wspierania przestępczości zorganizowanej i przestępstw związanych z terroryzmem, a także szereg przestępstw gospodarczych.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 08 kwietnia 2013 14:14