large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Białoruś otworzy fabrykę ciągników w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 10 kwietnia 2013 14:26

Białoruś otworzy fabrykę ciągników w TadżykistanieTadżykistan i Białoruś wyraziły chęć uruchomienia na terenie Tadżykistanu przedsiębiorstwa zajmującego się montażem białoruskich ciągników, poinformował tadżycki minister rolnictwa, Qosim Qosimov. Według niego, przedsiębiorstwo powstanie i rozpocznie działalność w Tadżykistanie w ciągu najbliższych kilku lat. "Chcielibyśmy, aby wyprodukowane tutaj ciągniki nie były wykorzystywane tylko w Tadżykistanie, dlatego uwzględniamy również możliwość ich eksportu do Afganistanu, Pakistanu i innych krajów," powiedział tadżycki minister, zwracając uwagę, że początkowa roczna zdolność produkcyjna w fabryce wynosić będzie 250 jednostek.

"W kolejnych  latach działalności mamy  w planach zwiększyć roczne zdolności produkcyjne do 1000 jednostek, a nawet więcej, do tego jednak potrzebna będzie pomoc inwestorów oraz międzynarodowych instytucji finansowych, które będą skłonne zainwestować w nasz pomysł", powiedział Qosimov

Białoruski minister Rolnictwa i Żywności, Leonid Zayats ze swej strony podkreślił, że Tadżykistan w ostatnich latach był znaczącym i wiarygodnym partnerem Białorusi w Azji Środkowej.

Dwustronny handel między Tadżykistanem i Białorusią w zeszłym roku wyceniono na 75,7 milionów dolarów, co stanowiło 12,9 procent więcej niż w 2011.

Tadżykistanu eksportuje do Białorusi przede wszystkim bawełnę, aluminium i suszone owoce, importuje natomiast głównie maszyny rolnicze, fluorki, cukier, meble i leki z Białorusi.

źródło: Asiaplus

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2013 19:42