large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan nawiązał współprace z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 12 kwietnia 2013 15:01

Tadżykistan nawiązał współprace z Europejskim Bankiem InwestycyjnymW środę 10 kwietnia, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon spotkał się w Brukseli z Wilhelmem Moltererem, wiceprezesem i członkiem Komitetu Zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Jak czytamy na stronie internetowej prezydenta Tadżykistanu, Molterer powiedizał, że Tadżykistan jest pierwszym krajem z Azji Środkowej który nawiązał współprace z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Europejski Bank Inwestycyjny planuje rozszerzyć swoją działalność w Tadżykistanie. Aktualne, EBI planuje przeznaczyć 21.000.000 dolarów na realizację projektu Hydro Elektrociepłowni w Tadżykistanie.W przyszłości, Europejski Bank Inwestycyjny planuje inwestycje w innych sektorach gospodarki Tadżykistanu takich jak transport i rolnictwo, podkreślił wiceprezes EBI. Molterer dodał również, że Bank będzie również wspierać wzmocnienie sektora społecznego w Tadżykistanie.

Spotkanie zaowocowało podpisaniem porozumienia w sprawie rozszerzenia współpracy między Tadżykistanem i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, informuje komunikat prasowy na stronie Prezydenta Tadżykistanu.

Europejski Bank Inwestycyjny, EBI, (ang.) European Investment Bank, (fr.) Banque Européenne d'Investissement – działająca od 1 stycznia 1958, na mocy Traktatu Rzymskiego z 1957 o utworzeniu EWG, instytucja finansowa Unii Europejskiej. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie Wspólnoty. Siedziba mieści się w Luksemburgu.
Europejski Bank Inwestycyjny jest niezależny od budżetu Unii, posiada osobowość prawną i własne organy decyzyjne (Rada Gubernatorów, Rada Dyrektorów, Komitet Zarządzający, Komisja Audytowa).

źródło: asia plus, wikipedia

Poprawiony: czwartek, 18 kwietnia 2013 16:42