large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ekspert OBWE w sprawie nowej ustawy medialnej w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 18 kwietnia 2013 13:31

Ekspert OBWE w sprawie nowej ustawy medialnej w TadżykistanieW środę 17 kwietnia przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów, Dunja Mijatović, przedstawiła analizę prawną nowej ustawy medialnej w  Tadżykistanie "O gazetach, magazynach i czasopismach oraz innych środkach społecznego przekazu". Nowa ustawa medialna weszła w życie w Tadżykistanie w marcu. Mijatović, zauważyła szereg pozytywnych zmian w prawie, które wzmocnią prawa dziennikarzy w Tadżykistanie i poprawią dostęp do informacji, podkreśliła również potrzebę  podjęcia konkretnych działań, które umożliwią czerpanie korzyści z nowo wprowadzonej ustawy.


"Normy dotyczące zakazu monopoli medialnych są skierowane we właściwym kierunku. Jednak nowy artykuł na temat roli państwa w wspieraniu wybranych mediów pozostawia pole do nadużyć i pozwala na faworyzowanie", zauważyła Mijatović.

Mijatović podkreśliła również potrzebę większej niezależności redakcji: "Jak wynika z przeglądu, który został przeprowadzony przez niezależnego eksperta, wiele przepisów w prawie daje możliwość nadmiernej kontroli działalności dziennikarskiej przez właścicieli mediów i władz".

źródło: Asia plus


Poprawiony: sobota, 27 kwietnia 2013 21:26