large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Duszanbe i Londyn podpiszą porozumienie w sprawie wycofania brytyjskich wojsk oraz mienia z Afganistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 18 kwietnia 2013 13:48

Duszanbe i Londyn podpiszą porozumienie w sprawie wycofania brytyjskich wojsk oraz mienia z Afganistanu przez terytorium Tadżykistanu.Tadżycki minister spraw zagranicznych, pan Hamrokhon Zarifi oraz Ambasador Wielkiej Brytanii w Tadżykistanie, Pan Robin Jeremy Ord-Smith, oczekują, że już dziś uda podpisać się odpowiednie dokumenty w tej sprawie. "Poprosiliśmy stronę Tadżycką, aby zapewniła przestrzeń powietrzną i terytorium umożliwiające wycofanie naszego mienia z Afganistanu," powiedział brytyjski dyplomata, podkreślając, że to nie on jest odpowiedzialny za negocjacje w tej sprawie.Jak powiedział Jeremy Ord-Smith, Wielka Brytania rozważa kilka tras tranzytowych w celu wycofania swojego sprzętu z Afganistanu. "Doszliśmy do porozumienia z Uzbekistanem na temat wycofania naszych naszego mienia przy użyciu tamtejszych kolei,"

Brytyjski dyplomata podkreślił, że Wielka Brytania przekaże krajom Azji Środkowej, które otworzą korytarz umożliwiający wycofanie brytyjskich wojsk i sprzętu z Afganistanu część ze swego wyposażenia, jednakże obecna umowa nie zawiera informacji na temat sprzętu jaki miałby otrzymać Tadżykistan od Wielkiej Brytanii za pomoc."Kwestia przekazania części sprzętu do Tadżykistanu zostanie omówiona na spotkaniu wyższych przedstawicieli urzędów obrony obu krajów, która ma mieć miejsce pod koniec kwietnia.", powiedział Jeremy Ord-Smith.


Według Financial Times (FT), zapowiedź premiera oznacza początek wycofania wszystkich wojsk brytyjskich z Afganistanu do końca 2014 roku. Cięcia w Wielkiej Brytanii oznaczają, że Wielka Brytania wycofa prawie połowę z 9500 żołnierzy służących obecnie w Afganistanie do końca grudniu 2013 roku.

Ponadto przez tereny państw Azji Środkowej zostanie przetransportowane blisko 11.000 kontenerów ze sprzętem oraz 3000 pojazdów opancerzonych z Afganistanu

źródło asiaplus

Poprawiony: sobota, 27 kwietnia 2013 21:26