large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Nie deportujcie Azimova do Tadżykistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 19 kwietnia 2013 16:44

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Nie deportujcie Azimova do TadżykistanuEuropejski Trybunał Praw Człowieka wezwał Rosję aby nie uległa żądaniom tadżyckich władz i nie deportowała do Duszanbe obywatela Tadżykistanu na którym ciążą zarzuty o religijny ekstremizm, poinformowało Radio Liberty. Władze trybunału w wydanym oświadczeniu w dniu 18 kwietnia stwierdziły, że ekstradycja Ismona Azimova do Tadżykistanu może narazić go na złe traktowanie w ojczyźnie oraz naruszenie praw człowieka.Przypoiminamy, że Ismon Azimov został aresztowany w Rosji w dniu 3 listopada 2010 na wniosek władz Tadżykistanu.


Ismon Azimov jest oskarżony o przynależność do zakazanego Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IMU). Prokurator generalny w Tadżykistanie poinformował, że Azimov  jest również podejrzany o udział w ataku terrorystycznym  na posterunek policji w Khujand w marcu 2010 roku, gdzie zginęło cztery osoby. Azimov zaprzecza jednak wszystkim tym zarzutom.

Amnesty International poinformowało, że w Tadżykistanie wobec więźniów stosunkowo często stosuje się przemoc, w tym tortury. W komunikacie AI czytamy potwierdzenie tezy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że w przypadku ekstradycji, Ismona Azimova do Tadżykistanu będzie on narażony na naruszenia swoich praw oraz tortury.

źródło: Asia Plus

Poprawiony: poniedziałek, 29 kwietnia 2013 14:03