large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan zwiększa import skroplonego gazu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 19 kwietnia 2013 17:30

Tadżykistan zwiększa import skroplonego gazuMiesięczny raport w miesiącu kwiecień 2013 r na temat monitorowania i wczesnego ostrzegania w Tadżykistanie, zwraca uwagę, że w pierwszych miesiącach tego roku, Tadżykistan kupił 41 799,6 ton skroplonego gazu z Kazachstanu, co stanowi o 23 685,1 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W marcu 2013 import skroplonego gazu wyniósł ogółem 32,093.9 ton. Tak duże zapotrzebowanie na LPG w Tadżykistanie jest spowodowane bardzo wysokimi cenami benzyny, przez co blisko 40% pojazdów w kraju ma zamontowaną instalację LPG.

W raporcie czytamy również, że gaz z powodu wygaśnięcia pod koniec 2012 roku nie jest już dostarczany przy pomocy rurociągów z Uzbekistanu do Tadżykistanu.


Tadżykistan sam wytwarza ograniczone ilość gazu ziemnego, przez co zmuszony jest go importować. Jeszcze do roku 2012 najważniejszym dostawcą tego surowca był Uzbekistan (transport przy użyciu gazociągów), jednakże po wygaśnięciu umowy i braku porozumienia w temacie importu surowca Tadżykistan nawiązał współprace z Kazachstanem. Głównymi odbiorcami Uzbeckiego gazu na terenie Tadżykistanu byli TALCO i Tojikcement (cementownia Duszanbe). Większość mieszkańców  domostw w Tadżykistanie zaprzestała używania gazu z sieci z powodu wysokich kosztów oraz problemów w dostawach.

"TALCO przy produkcji cementu używa aktualnie gazu pozyskanego z pokładów węgla , podczas gdy Tojikcement z powodu braku surowca wstrzymał działalność” , czytamy w raporcie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 29 kwietnia 2013 14:03