large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Abdulamajid Dostiyev powoła komisję mającą na celu pomoc tadżyckim imigrantom w Rosji PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 30 kwietnia 2013 12:14

Abdulamajid Dostiyev powoła komisję mającą na celu pomoc tadżyckim imigrantom w RosjiW związku ze skomplikowaną sytuacją dotyczącą przyjazdu i wyjazdu obywateli Tadżykistanu w Federacji Rosyjskiej, ambasador Tadżykistanu, Abdulamajid Dostiyev, nakazał, aby powołać specjalną komisję w celu udzielenia pomocy obywatelom tadżyckim przybywającym i opuszczającym Rosję. Komisja  ma pomóc rozwiązać problemy stojące przed obywatelami Republiki Tadżykistanu w portach lotniczych w Moskwie i i dworcu kolejowym w Kazansku. Komisja będzie miała swoich przedstawicieli w portach lotniczych w Domodiedowo i Wnukowo.


"Ambasador Dostiyev twierdzi, że utworzenie takiej komisji, niestety, stało się konieczne ponieważ nie tylko prasa, ale również rosyjska telewizja publiczna zaczęły tworzyć atmosferę wrogości i nietolerancji wobec imigrantów z Tadżykistanu," czytamy w oświadczeniu wydanym przez Tadżycką ambasadę.

"Niektórzy krótkowzroczni rosyjscy politycy wyrażają się wobec Tadżykistanu, używając obraźliwych słów. Rosja jednakże uspokaja nas, że uwagi poczynione przez Żyrinowskiego w  trakcie rosyjskiego talk-show zostały wypowiedziane w formie emocjonalnej, charakterystycznej dla tego polityka, i że nie powinno się na nie zwracać uwagi. My, jednak uważamy, że tacy politycy powini być problemem dla własnego kraju, ale nie dla innych krajów. Nie chcemy być przedmiotem talk-show ani żadnego wesołego miasteczka, " powiedział ambasador Dostiyev.

Na antenie stacji telewizyjnej „Rossija-1” Żyrinowski powiedział, że afgańscy islamiści zadepczą Tadżykistan i powieszą prezydenta kraju Emomaliego Rahmona, jeśli Rosja odmówi wjazdu migrującym pracownikom z tego kraju. Ponadto nazywał Tadżyków komunistami których interesują tylko rosyjskie pieniądze.

MSZ Tadżykistanu przekazało notę protestacyjną ambasadorowi Rosji, Jurijowi Popowowi, wyrażając zdumienie z powodu wypowiedzi lidera rosyjskiej parlamentarnej partii LDPR, Władimira Żyrinowskiego. W przekazanej depeszy stwierdzono, że słowa rosyjskiego polityka obrażają prezydenta Tadżykistanu, Emomaliego Rahmona oraz cały Tadżycki naród.

źródło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 13 maja 2013 15:51