large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rada Federacji Rosyjskiej ratyfikowała umowę w sprawie bazy wojskowej w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 02 maja 2013 16:43

Rada Federacji Rosyjskiej ratyfikowała umowę w sprawie bazy wojskowej w TadżykistanieRada Federacji, wyższa izba Zgromadzenia Federalnego Rosji (parlament Federacji Rosyjskiej), ratyfikowała w dniu 27 kwietnia umowę z Tadżykistanem przedłużającą istnienie rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie. Moskwa i Duszanbe finalną wersję umowy przedstawiły już w październiku ubiegłego roku. Umowa która została ratyfikowana przez stronę rosyjską w założeniu przedłuża ona istnienie  rosyjskiej bazy wojskowej oraz pobyt rosyjskich wojsk w Tadżykistanie co najmniej do roku 2042.

W porozumieniu można przeczytać, że w czasie pobytu rosyjskich wojsk w Tadżykistanie, baza rosyjska ma służyć obronie interesów Rosji i Tadżykistanu a także wspólnie z Tadżyckimi Siłami Zbrojnymi zapewnić bezpieczeństwo dla Tadżykistanu. Aby osiągnąć te cele, Rosja dostarczy do Tadżykistanu z broń i sprzęt wojskowy.

Rosyjska baza wojskowa w Tadżykistanie została oficjalnie otwarta w 2004 roku i jak dotąd jest największą rosyjską bazą wojskową po za terytorium Federacji Rosyjskiej. W sumie około 7000 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w trzech bazach wojskowych znajdujących się w Duszanbe, Qurgon Teppa, około 100 km od Duszanbe oraz w Kulob, około 200 km na południowy zachód od stolicy.

Przypominamy, że strona tadżycka nie ratyfikowała jeszcze umowy o przedłużenie istnienia rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium Tadżykistanu.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 14 maja 2013 17:46