large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rosja chce włączenia lotniska Ayni do swojej bazy wojskowej w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 15 maja 2013 22:32

Nawiązując do artykułu zamieszczonego na stronie internetowej rosyjskiej gazety Niezawisimaja Gazieta (Niezależna Gazeta), Rosja przygotowała umowę która ma na celu włączenie lotniska Ayni do rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie. Jak informuje gazeta, projekt umowy został opracowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Departament ds. Międzynarodowej Współpracy Wojskowej w Ministerstwie Obrony.

Gazeta informuje również o zakulisowych kontrowersjach międzynarodowych związanych z umową, gdyż w modernizacji lotniska po za Rosją brały udział również Indie.

Ponadto jak czytamy w artykule : "Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon nie miałby nic przeciwko wydzierżawieniu lotniska dla Amerykanów po opuszczeniu przez nich Afganistanu."

Niezawisimaja Gazeta zauważa, że ​​w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, Rosja przyjęła prawie wszystkie prośby ze strony Tadżykistanu. "W marcu Rosja złagodziła niektóre z ograniczeń rejestracyjnych tadżyckich pracowników migrujących do Rosji. Zlikwidowano opłaty eksportowe na produkty naftowe dla Tadżykistanu. Podczas swojej wizyty w Duszanbe w marcu tego roku, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Valery Gerasimov, obiecał zintensyfikowanie wojskowej i technicznej pomocy dla Tadżykistanu. Jedyną kwestią która póki co stoi w miejscu są duże inwestycje rosyjskie w tadżycką gospodarkę, " podkreśla gazeta

źródło: asia plus

Poprawiony: środa, 29 maja 2013 21:11